Loading...

Jak zařídit úzkou chodbu/předsíň?

7 min. čtení Jak zařídit úzkou chodbu/předsíň?
29/08/2022 - Procentov.cz

Úvodní foto: Pinimg

 

Úzké prostory jsou samy o sobě komplikované na zařízení - aby byly funkční a vypadaly hezky. Předsíň, nebo prostě "chodba," patří těm nejmenším místnostem v bytech, ale také mnohých rodinných domech. Obvykle se při stavbě či rekonstrukci totiž soustředíme na to, aby byly hlavní pokoje co nejprostornější a v případě vstupních prostor se místem naopak šetří. 

Pak se ale stane, že pro malou, úzkou chodbu neseženeme vhodný nábytek, nevejde se nám tam vše, co jsme si v předsíni představovali, nebo s čím jsme prve počítali, a navrch ještě zjistíme, že dva dospělí lidé se na zbývajícím prostoru nemají šanci ani vyhnout. Obouvání se v podřepu a oblékání se "za pochodu," až za vchodovými dveřmi, se stanou každodenní nepříjemnou rutinou. A nějaké dekorace? Vždyť Vám na ně už nezbylo žádné místo!

Vraťme se proto zpátky na začátek a zkusme na to jít jinak. A začněme pěkně od podlahy!

 

Podlaha

Budete se divit, ale podlahová krytina hraje v každém prostoru velkou roli - podílí se totiž velkou měrou na pocitu z výsledku. Zapomeňte na vzory, koberce, nebo příliš tmavé barvy. Zvolte dlažbu - klidně velkoformátové dlaždice, nebo jiné, podobně odolné materiály. Máte-li v předsíni a zbytku domova plovoucí, nebo kteroukoliv další, lamelovou podlahu, položte ji na šířku - kolmo na delší stěny. V opačném případě byste dosáhli toho, že bude Vaše předsíň působit ještě delší a užší, než ve skutečnosti je.

Volte neutrální barvy - béžovou, světle hnědou, šedou, nebo krémově bílou, mramorovou apod. Pokud toužíte po dřevěném dekoru, vybírejte zase z těch světlejších, v teplém tónu. Vyhněte se vzorům - opticky prostor zahlcují a zmenšují. Pokud toužíte podlahu ozvláštnit, učiňte tak s pomocí kusového koberečku, přírodní rohože, či (umělé) kožešiny.

Co dělat, když už doma tmavou podlahu v chodbě máte? Samozřejmě, že rozumíme tomu, že ji kvůli jednomu článku nevyměníte. V takovém případě si opět můžete pomoci světlým koberečkem v neutrální barvě - třeba úzkým a dlouhým běhounem, se vzorem či pruhem směřujícím opět kolmo k delší stěně. Efekt to bude mít podobný, jako výše popsané.

 

Barvy zdí a stropu

Nejen na podlaze je důležité zvolit správnou barevnost. Máte-li to štěstí, že je Vaše předsíň obohacena o zdroj přirozeného světla (prosklené vchodové dveře, okno, světlík apod.), nemusíte se požadavku pro lepší světelnost držet až tak striktně, nicméně v tomto článku vycházíme z většiny - tedy že předsíň je tmavým prostorem bez oken. Rozhodně se vyhněte tmavým barvám - prostor zmenšují a kladou mnohem větší nároky na promyšlené a dostatečné umělé osvětlení. 

Další velmi častou chybou je přílišná snaha malý, temný prostor "prozářit a rozveselit" křiklavými, sytými barvami - zelenou, červenou, oranžovou, nebo fialovou. Bohužel původní záměr mívá zpravidla přesně opačný efekt. Proto: barvy ano, ALE vždy tlumené, světlejší, neutrální a teplé. Místo základní palety zvolte raději alternativy: zelená - světlejší olivová, červená - světle vínová, žlutá - tlumeně hořčicová, oranžová - měděná oranžová, fialová - odstín taupe a podobně.

Vymalovat barevně lze také pouze jednu zeď. U dlouhých, úzkých místností je vhodné použít tmavou barvu pro zadní stěnu a boční (dlouhé) stěny s podlahou ponechat světlé. Nemusí to být zrovna bílá. Můžete zvolit krémovou, nebo pastelové odstíny - s nádechem hlavní barvy.

Pokud máte slabost pro tapety, platí pro ně v podstatě to samé, jako pro barvy. Světlé, s drobným nebo minimalistickým, decentním vzorkem. Nenechte se však mýlit. V malém, úzkém prostoru tapeta na zdi zkrátka nevynikne. Nemějte proto příliš velká očekávání.

Co dělat, pokud již doma tmavé, či křiklavě barevné zdi/tapetu máte? V tomto případě je to snadné - proměňte je. Tapetu odstraňte, přetřete, znovu vymalujte - na takto malém prostoru jde o otázku jediného víkendu.

úzká předsíň

Zdroj: Pinterest

 

Nábytek

Zapomeňte na to, že v předsíni by mělo být to, nebo tamto. Zamyslete se raději nad tím, co v předsíni mít potřebujete: Nosíte klíče v kabelce/brašně/batohu, nebo jste notorickými "ztráceči" a tak je raději ihned po příchodu domů pověsíte na háček u dveří? Nebo raději odkládáte věci na police? Střídáte tašky? Nosíte v létě klobouky a čepice téměř celoročně? Jste zvyklí odkládat roznošené oděvy ihned za dveřmi, nebo na jiném místě v domě/bytě? Máte-li šatnu, nebo ukládáte-li roznošené věci například na samostatný věšák v šatní skříni, či ložnici, pak se patrně nemusíte zabývat tím, že se Vám velká předsíňová stěna do chodby nevejde.

Vybírejte takový nábytek, který dokáže plnit hned několik funkcí naráz. Sametová křesílka jsou sice krásná, ale mnohem užitečnější bude do malého prostoru umístit sedací botník s úložným prostorem.

Samostatnou skupinou, která tak trochu popírá výše popsané jsou zrcadla. Kromě své praktické funkce mohou plnit také funkci dekorační. V každém případě jsou nám však velkými pomocníky a rozhodně by ani na tak malém prostoru, jakým je úzká, dlouhá chodba, chybět neměla. Umístíte-li je tak, aby byla na očích ihned po vstupu, vytvoří dojem zdvojeného prostoru a člověk si díky tomu často ani nevšimne, jak je ve skutečnosti malý. Mohou být kulatá nebo hranatá, rozhodně se nebojte ani velkých ploch. 

Rozhodně se však vyhýbejte velkým obrazům, plakátům a dalším nástěnným dekoracím o velkých rozměrech. Ty by totiž naopak prostor zahltily - úplně zbytečně.

Umístěním zrcadla naproti zdroje světla - i kdyby to měly být jen dveře do světlejší místnosti, dosáhnete odrazu a opět lepší světelnosti. No a pokud je to pořád málo, zbývá ještě promyslet světla...

 

Osvětlení

Skvělým řešením jsou bodová světla, zabudovaná v podhledu na stropě, ale také podél podlahy. Visací lustry nebo velké lampy se hodí jen do prostoru s opravdu vysokým stropem, jinak by Vám mohly překážet a kazit celkový pocit "vzdušnosti" - prostornosti. Rozhodně investujte do kvalitních zdrojů světel - vyhněte se "bludičkám," v domnění, že do předsíně stačí. Také tlumeným světlům a stmívačům - které do malých, tmavých prostor zkrátka nepatří.

Světlo v předsíni

Zdroje: Pinimg, Gordon Duff Linton

 

Když zjistíme, jak na to, problém se najednou zdá být zcela mnohem menším, než se jevil na začátku. A od toho jsme tady. Proto, abyste věděli, jak zacházet s jakýmkoli prostorem.

Pokud stále ještě nemáte dost, doporučujeme projít si další, související články. Všechny najdete v sekci články, kde jsou rozdělené do kategorií a připravené pro Vaše čtení. 

 

Mějte ze svého domova radost!

 


Doporučujeme | Do Vaší předsíně:

Předsíňová stěna se skříní Epona bílá
Počet barev / variant 21

Šířka 140 cm, hloubka 40 cm, výška 185 cm. Sestava do předsíně se šatní skříní, botníkem a věšákem. Elegantní bílé provedení v kombinaci s...

Výběr z více variant barev a dekorů:
Předsíňová stěna se skříní Epona bílá Předsíňová stěna se skříní Epona bílá Předsíňová stěna se skříní Epona bílá + 18
1 - 3 týdny
  10 792 Kč
Skříň do předsíně s nástavcem Theo 45 cm
Počet barev / variant 4

Šířka 45 cm, hloubka 40 cm, výška 225 cm. Praktická skříň do předsíně s nástavcem. V oblíbených barevných provedeních na výběr. Výsuvná tyč na...

Výběr z více variant barev a dekorů:
Skříň do předsíně s nástavcem Theo 45 cm Skříň do předsíně s nástavcem Theo 45 cm Skříň do předsíně s nástavcem Theo 45 cm Skříň do předsíně s nástavcem Theo 45 cm
1 - 3 týdny
  5 601 Kč
Policový botník se sedákem Andry
Počet barev / variant 5
Botníky do předsíně

Policový botník se sedákem Andry

Šířka 100 cm, hloubka 37 cm, výška 50 cm. Sedací botník s výklopnými dvířky, taburet. Výběr z mnoha barevných variant sedáku a korpusu.  

Výběr z více variant barev a dekorů:
Policový botník se sedákem Andry Policový botník se sedákem Andry Policový botník se sedákem Andry + 2
1 - 2 týdny
  3 631 Kč

Štítky: tipy a rady tipy pro bydlení moderní bydlení interiér předsíň moderní předsíň předsíň předsíň v paneláku malá předsíň články letní inspirace blog malý byt nápady co dělá domov domovem malý úzký pokoj malá úzká místnost články o bydlení blog o bydlení čtení o bydlení úzká chodba vchod do domu vstupní prostor vstupní hala po příchodu domů homesweethome living 2022

Kategorie: Články Předsíň Radíme, jak na to

Přihlášení k newsletteru

Pravidelná dávka inspirace na váš e-mail

Přihlášením souhlasíte se pravidly Zásady ochrany osobních údajů